Wśród nagrodzonych znalazło się pięć projektów studenckich innowatorów z Politechniki Krakowskiej. – Teraz to doskonały przykład miejsca, gdzie innowacyjne technologie związane z efektywnością energetyczną i zrównoważonym budownictwem są w praktyce testowane, dostarczając cennych danych do dalszego rozwoju tych rozwiązań – mówi mgr inż. Katarzyna Nowak-Dzieszko z zespołu naukowego projektu MEZeroE na PK, koordynatorka prac nad Living Lab-em. – Finał akcji będzie przeprowadzany stopniowo począwszy od 6 grudnia.
Pierwsze glebarium na Politechnice Krakowskiej – studenci stworzyli cenną przyrodniczo przestrzeń w centrum miasta
Z kolei miś o imieniu „PeKuś” zawiera w sobie urządzenie emitujące szum. Dźwięk działa na niemowlęta kojąco, uspokaja je i pomaga zasnąć. „PeKuś” posiada także tryb czujnika snu, który sprawia że mechanizm sam włącza się ponownie, gdy dziecko zacznie płakać lub w jego otoczeniu pojawi się hałas. Ile czasu spędzamy w miejscu pracy lub wykonując liczne zadania związane ze swoim zawodem? Każdy może odpowiedzieć na to pytanie indywidualnie i zapewne u większości wynik będzie niemałą liczbą.Badania Eurostatu z 2023 r.
Zespół z PK liderem polsko-niemieckich badań nad bezpieczeństwem konstrukcji
Projekt jest na tyle istotny i nowatorski, że jego fragment został w tym roku doceniony przez międzynarodowe gremium europejskiej edycji prestiżowego konkursu “Seeds for the Future” organizowanego przez firmę Huawei. Spośród 145 studentów i studentek z 23 krajów reprezentacja Polski liczyła 10 osób. Jedną z nich był współtwórca projektu “BeeBrain” Hubert Orlicki. Wspólnie z zespołem na gali finałowej w Rzymie zaprezentowali jego elementy. To rozwiązanie, które dwójka studentów Politechniki Krakowskiej realizuje w ramach grantu udzielonego przez studenckie laboratorium innowacji FutureLab PK.
- Pszczoły w naszym środowisku obecne są również wówczas, gdy najbliższa pasieka znajduje się kilka kilometrów dalej, bo w poszukiwaniu nektaru przemierzają spore odległości.
- Dawid Kiesiewicz jest studentem technologii chemicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej (studia II stopnia).
- „Cogiteon” chce silnie podkreślać swój regionalny charakter – unikalną tożsamość i potencjał Małopolski.
- W kategorii najlepsza inicjatywa społeczna doceniona została akcja „Mikołajki – studenci dzieciom”.
- Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku pełniącego funkcję fabryki designu w dzielnicy Ticinese w Mediolanie.
W uroczystości uczestniczyło bardzo liczne grono pracowników i obecnych słuchaczy MCK. W tym roku akademickich do studiów w Polsce przygotowuje się tu 164 obcokrajowców z kilku kontynentów. Zajęcia będą prowadzone w systemie hybrydowym. – Około połowa odbędzie się stacjonarnie w budynku Politechniki Krakowskiej przy ul. Drugą część stanowić będą zajęcia realizowane w trybie zdalnym, które staną się doskonałą okazją do przedstawienia doświadczeń projektantów pracujących na co dzień poza granicami Polski, m.in.
Studenci PK z Wydziałów Architektury i Inżynierii Lądowej w gronie laureatów prestiżowych konkursów „Buildera”
I początkowo służył jako platforma spotkań chórów dziecięcych. Od 1987 roku w festiwalu i konkursie wokalnym mogą brać udział chóry wszystkich kategorii. W 2019 roku festiwal otrzymał międzynarodowy znak jakości dla festiwali chóralnych i został członkiem prestiżowej sieci Choral Festival Network. W miniony weekend Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” wziął udział w 50. Festiwalu Pieśni w Ołomuńcu (Czechy) i w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Mundi Cantant 2023”. Muzycy pod dyrekcją mgr Marty Stós zdobyli Złoty Medal w kategorii Muzyki Sakralnej oraz nagrodę „Special Award for excellent dramaturgy of the competition programme”.
By więcej wiedzieć o energii z wody – nowa infrastruktura badawcza na WIEiK PK
Wskaźnik sukcesu w tej edycji PRELUDIUM wyniósł 10,73 proc., więc zakwalifikowanie do finansowania to ogromne wyróżnienie. Gratulacje od rektora prof. Andrzeja Szaraty odebrali w środę również studenci Wydziału Mechanicznego, Dorota Zawadzka i Krzysztof Swałdek – zdobywcy pierwszej nagrody w ogólnopolskim konkursie PKP Intercity „Kolej na naukę – #IC2030”. Studenci WM są autorami projektu „Solarny system wspomagania energetycznego wagonów pasażerskich”. – Otwieramy nowy rozdział we współpracy międzynarodowej.
Wystawa prac osób z niepełnosprawnościami w pawilonie „Kotłownia”
Przyznane środki pozwolą nam budda plinko opinie jeszcze skuteczniej stawiać czoła naukowym i społecznym wyzwaniom XXI wieku. Dzięki współpracy z partnerami i nabywaniu od siebie nawzajem dobrych praktyk, wzmocnimy jakość edukacji i badań na PK, nie tylko w skali regionalnej czy krajowej, ale też europejskiej – powiedział prorektor ds. Młodzi naukowcy z PK realizują projekt „Układy transdermalne w celowanej terapii nowotworów skóry”. Ich działania prowadzone są pod opieką naukową dr hab.
Leave a Reply